reklama

Commedia dellˇarte - 4.4.2012

Commedia dellˇarte znamená v taliančine " komédia profesionálnych hercov". Najväčšieho rozsahu dosahovala v rokoch 1570 - 1650, od 18. storočia jej vplyv slabne, riedko sa hrá dodnes. Komédia dellˇarte je založená na pevných ustálených charakteroch postáv a improvizácii. Existovali typy postáv, ktoré sa objavovali v každom predstavení s malými zmenami, všetky mali vlastnú masku, takže obecenstvo ich hneď poznalo. Herci hrali celý život jednu postavu, pred predstavením sa dohodla osnova deja zápletka, koniec, dialogy boli už potom improvizáciou na javisku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Commedia dellˇarte znamená v taliančine " komédia profesionálnych hercov". Najväčšieho rozsahu dosahovala v rokoch 1570 - 1650, od 18. storočia jej vplyv slabne, riedko sa hrá dodnes. Komédia dellˇarte je založená na pevných ustálených charakteroch postáv a improvizácii. Existovali typy postáv, ktoré sa objavovali v každom predstavení s malými zmenami, všetky mali vlastnú masku, takže obecenstvo ich hneď poznalo. Herci hrali celý život jednu postavu, pred predstavením sa dohodla osnova deja zápletka, koniec, dialogy boli už potom improvizáciou na javisku. Predstavenie pružne reagovalo na reakcie divákov. V predstavení učinkovali skupiny postáv starí muži, milenci, sluhovia, harlekýni, kolombíny - sluhovia, slúžky, pantalony - chlípny, bohatý obchodník / niekedy aj chudobný/ hovoriaci dialektom, dottori - advokát, lekár.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

4.4. 2012 sa začalo ďalšie volebné obdobie NR SR, až na malé zmeny temer s rovnakými postavami s vlastnými maskami, s dohodnutou zápletkou aj rozuzlením, improvizácia priemerná. Aktéri sa snažili, pôsobiť aj emocionálne hlavne páni Hrušovský a Paška pri odovzdávaní a preberaní predsedníckej stoličky do toho dávali všetko aby presvedčili obecenstvo, že vlastne o nič nejde a ak tak len o kozmetickú zmenu, nie o nejaké ideológie, ale niečo tomu ešte chýbalo brežnevovské objatie a bozk, aby sme vedeli, že sme doma. No, ale kresťanská a komunistická, alebo socialno demokratická mali vždy k sebe blízko hlavne na Slovensku stačí trochu farizejstva a je to. Apropo pán Paška bol zvolený 130 hlasmi hoci by mu stačilo aj 83, asi sa zabudlo na parlamentnú kultúru v predminulom volebnom období, aj zabúdanie je dobrá vlastnosť v tomto prípade.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kostými učinkujúcich tiež boli pestré, niektoré až foklórne aby fraška bola úplna. Celé predstavenie sa nieslo v duchu tradičného proklamovania novej politickej kultúry, vraj už vážne aby obecenstvo nebolo otrávené hneď na úvod.

No mňa ako diváka táto komédia dellˇarte nepresvedčila a o novej politickej kultúre už vôbec nie. Nová politická kultúra bude až bude vyšetrený spis Gorila tak ako má byť v civilizovanej krajine, až budú politici trestnoprávne zodpovední za svoje činy, až úplatní súdcovia a prokurátori skončia napríklad pri lopate. Zatiaľ v komedii dellˇarte nič nové.

Otakar Polák

Otakar Polák

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Senior, trochu introvert, ktorý má rád šport, literatúru, svoje sny, ktoré sa väčšinou nesplnili. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu