Commedia dellˇarte - 4.4.2012

Autor: Otakar Polák | 6.4.2012 o 10:55 | (upravené 6.4.2012 o 13:21) Karma článku: 7,90 | Prečítané:  198x

Commedia dellˇarte znamená v taliančine " komédia profesionálnych hercov". Najväčšieho rozsahu dosahovala v rokoch 1570 - 1650, od 18. storočia jej vplyv slabne, riedko sa hrá dodnes. Komédia dellˇarte je založená na pevných ustálených charakteroch postáv a improvizácii. Existovali typy postáv, ktoré sa objavovali v každom predstavení s malými zmenami, všetky mali vlastnú masku, takže obecenstvo ich hneď poznalo. Herci hrali celý život jednu postavu, pred predstavením sa dohodla osnova deja zápletka, koniec, dialogy boli už potom improvizáciou na javisku.

Commedia dellˇarte znamená v taliančine " komédia profesionálnych hercov". Najväčšieho rozsahu dosahovala v rokoch 1570 - 1650, od 18. storočia jej vplyv slabne, riedko sa hrá dodnes. Komédia dellˇarte je založená na pevných ustálených charakteroch postáv a improvizácii. Existovali typy postáv, ktoré sa objavovali v každom predstavení s malými zmenami, všetky mali vlastnú masku, takže obecenstvo ich hneď poznalo. Herci hrali celý život jednu postavu, pred predstavením sa dohodla osnova deja zápletka, koniec, dialogy boli už potom improvizáciou na javisku. Predstavenie pružne reagovalo na reakcie divákov. V predstavení učinkovali skupiny postáv starí muži, milenci, sluhovia, harlekýni, kolombíny - sluhovia, slúžky, pantalony - chlípny, bohatý obchodník / niekedy aj chudobný/ hovoriaci dialektom, dottori - advokát, lekár.

4.4. 2012 sa začalo ďalšie volebné obdobie NR SR, až na malé zmeny temer s rovnakými postavami s vlastnými maskami, s dohodnutou zápletkou aj rozuzlením, improvizácia priemerná. Aktéri sa snažili, pôsobiť aj emocionálne hlavne páni Hrušovský a Paška pri odovzdávaní a preberaní predsedníckej stoličky do toho dávali všetko aby presvedčili obecenstvo, že vlastne o nič nejde a ak tak len o kozmetickú zmenu, nie o nejaké ideológie, ale niečo tomu ešte chýbalo brežnevovské objatie a bozk, aby sme vedeli, že sme doma. No, ale kresťanská a komunistická, alebo socialno demokratická mali vždy k sebe blízko hlavne na Slovensku stačí trochu farizejstva a je to. Apropo pán Paška bol zvolený 130 hlasmi hoci by mu stačilo aj 83, asi sa zabudlo na parlamentnú kultúru v predminulom volebnom období, aj zabúdanie je dobrá vlastnosť v tomto prípade.

Kostými učinkujúcich tiež boli pestré, niektoré až foklórne aby fraška bola úplna. Celé predstavenie sa nieslo v  duchu tradičného proklamovania novej politickej kultúry, vraj už vážne aby obecenstvo nebolo otrávené hneď na úvod.

No  mňa ako diváka táto komédia dellˇarte nepresvedčila a o novej politickej kultúre už vôbec nie. Nová politická kultúra bude až bude vyšetrený spis Gorila tak ako má byť v civilizovanej krajine, až budú politici trestnoprávne zodpovední za svoje činy, až úplatní súdcovia a prokurátori skončia napríklad pri lopate. Zatiaľ v komedii dellˇarte nič nové.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéfa ÚPN nazvali cuciakom, teraz ho koalícia považuje za diktátora

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

KOMENTÁRE

Premiér Fico mieri k jadru Únie. Ako sa k nemu prelúska?

Fico sa nenápadne začal dištancovať od susedov z V4.

SVET

Hlásna trúba brexitu kolabuje, Farageove výkriky už voličov nezaujímajú

Strane Ukip hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Už ste čítali?