Bankám rastú zisky, mne poplatky.

Autor: Otakar Polák | 3.2.2011 o 12:47 | (upravené 3.2.2011 o 13:32) Karma článku: 4,98 | Prečítané:  449x

Pred niekoľkými dňami sme sa dozvedeli, že zisk slovenských bánk v minulom roku opäť vzrástol skoro na úroveň roku 2008 teda pred krízou. Celkom dobra zpráva, kríza doznieva, bude lepšie. No aby radosť nebola veľka tak banky oznámili zvyšenie poplatkov.

Pred niekoľkými dňami sme sa dozvedeli, že zisk slovenských bánk v minulom roku opäť vzrástol skoro na úroveň roku 2008 teda pred krízou. Celkom dobra zpráva, kríza doznieva, bude lepšie. No aby radosť nebola veľka tak banky oznámili zvyšenie poplatkov.

Zvýšenie poplatkov z dôvodu zvýšenia nákladov, o aké náklady ide bližšie špecifikované nie je. Mám myslím pomerne dobre ekonomické znalosti a tak rozmyšľam ako bankám rastie zisk pri zvyšovaní nákladov na bankové operacie. Ak by mi banka zdôvodnila rast poplatkov, pretože jej zisk je menší vzhľadom na náklady spojené s operaciami možno by som to aj pochopil, ale predsa zisk nie je menší dokonca každým rokom sa zvyšuje. Ďalšie zdôvodenie z pera analytika, ktorý ešte pred niekoľkými dňami šúchal nohavice vo vysokoškolských laviciach a do bánk nevložil ešte ani cent, že banky vzhľadom na zavedenie eura majú nižšie zisky je hodný ako dôvod na vrátenie školného a návštevu psychiatra. Znížil sa aj počet rizikových úverov, a čo sa toho týka slovenskí klienti pri spláćaní úverov sú tí dsciplinovanejší.

Vysvetlenie, že to postihne len málo klientov je tiež z rodu tých aby nejaké vysvetlenie bolo. Banka ma tlačí do platieb kartou, elektronického bankovníctva aby som nezaťažoval pobočku ale poplatok za tieto služby zvýši. Hádam najlepšie bude vrátiť sa k pančuchám.

Nechcem tu volať po maďarskom riešení bankovou daňou keď zisk bánk rastie, ale nekoledujú si banky náhodou po tom aby sa štát pozrel kde ten zisk ide?  Nezvyšujem hlas na zamestnankyne a zamestnancov za prepážkou, ale v zákulisí bánk sa pohybuje asi dosť osôb, ktorí si chcu prísť na svoje za moje. Stále viac mám dojem, že nechať všetko na trh nie je to pravé orechové a chce to lepší a prísnejší dohľad.

Ono tak dlho sa chodí s krčahom pre vodu, až ľudia skutočne raz stratia trpezlivosť napríklad ako v Egypte a bude, pretože do nekonečna napínať strunu proste nejde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Frešo, Kusý, Ftáčnik. Kto mal najdrahšiu kampaň a komu nesedia čísla

Most-Híd minul podľa oficiálnej správy v župných voľbách najviac, no do nákladov zarátal aj sumy na vlastnú propagáciu.

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Politici neprestanú nepoctivo zavádzať.


Už ste čítali?